KARDEŞ ÖZBEKİSTAN’DAN KÜLTÜR SANAT ELÇİLERİ BULTÜRK’TE

03 Şubat 2023 Cuma günü,

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) Beyazıt-Fatih yerleşkesinde bulunan BULTÜRK Kültür Merkezinde,Açıklama yok.Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde,
Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneğimizin ev sahipliğinde Özbekistan’dan gelen Sanatçı topluluğu Cumhuriyetinin 100.yılında “LİDER ÜLKE TÜRKİYE” sloganı ile Özbekistan Kültür sanat günleri programını Ahmet TÜZÜN moderatörlüğünde başladı. Gelen telegraflar okundu; İstanbul Milletvekili Serkan BAYRAM’ın telgrafı okundu ve büyük alkış aldı, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila AYDINER, Fatih Belediye Başkanı, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin USTA’nın telgrafları okundu.

Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir

BULTÜRK Genel Başkanın konuşması;
Kardeş Özbekistan’dan Bulgaristan Türkleri ile kaynaşmamıza vesile olan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyon Başkanı Menderes DEMİR Beyefendiye teşekkür ederim.

Öncelikle sizlere, başta bu güzide toplantımızın tertip komitesi olmak üzre haziruna ve tüm destek sağlayan katılımcı kardeşlerimize teşekkür ediyor. Bulgaristan’da doğmuş olmakla beraber hayatımın halen sürdürdüğüm ve en önemli bölümü olan bölümünü ise, ANA VATAN olarak kabul edip uğruna baş koyup can verdiğimiz Türkiye’de devam ettiren, YESEVİ yolunu yol bellemiş TÜRK-İSLAM kültürünün TURAN ve KIZILELMA mefkûresi ile dopdolu bir kardeşiniz olarak öncelikle kardeş Özbekistan’dan gelen grubu Özbekistan gurubu başkanı Muazzam İbrahimova Hanımefendiye ve ekibine ve tüm Türk Dünyası sevdalılı katılımcılarımıza hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

BULTÜRK Derneği 2003 yılında kuruldu. Yine BULTÜRK bünyesinde BULTÜRK Gazetemizi çıkarmaya başladık. Gazetenin dışında bu amaçla 2013 yılında BULTÜRK çatısı altında Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi (BGSAM) faaliyete geçirdik. Bu amaç doğrultusunda Aralık 2022 itibarı ile BULTÜRK’ün toplan 133 kitabı yayınlanmıştır.

Ayrıca BULTÜRK “Bulgaristan Türklerinin Sesi” adlı dernek gazetemizin 2004 yılında çıkmaya başladı ve Aralık 2022’de BULTÜRK Gazetemizin 188. Sayısını çıkarttık.

BGSAM Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezinin internet sitesi 2013 yılında başlamış ve devam etmektedir. Sitemiz “www.bghaber.org” Bulgaristan’dan aktüel haber ve yorum internet yayınımız Türkçe ve Bulgarca yayınlanıyor. Bulgaristan, Türkiye ve Avrupa’da Türk aydınlarının buluşma merkezi BGHABER oldu.

Balkanları kontrol etmek için Bulgaristan toprakları en stratejik bölgedir.

Bu nedenle Bulgaristan’da güçlü olmak zorundayız. Burası Türkiye’yi tekrar dünya gücü olması için bir başlangıç olabilir. Bizler buna gönülden inanıyor ve bunun gerçekleşmesi için elimizden geleni yapıyor ve yapmaya devam edeceğiz.

ÇOK YAKINDA TÜRK’ÜN AY VE YILDIZI TEKRAR GÖKYÜZÜNDE PARLAYACAK VE ESKİLERDE OLDUĞU GİBİ YİNE DÜNYAYA NİZAM VERECEKTİR.

TÜRK-İSLAM ORDULARININ FETİHLERİ gibi Osmanlı devletinin başında bulunan ve tıpkı Ataları gibi KIZILELMA ve TURAN ÜLKÜSÜNE doğru bizlerde bu yolda yürümeye ve koşmaya devam ediyor ve edeceğiz.

Bizler tüm Demokratik dönüşüm isteyenlerin yanındayız.

Bunların dışında 21. Yüzyılın BULTÜRK nezdinde, “TÜRK ASRI” olması nedeniyle 2021 yılı itibarı ile tarihi “İPEK YOLU’’na atfen LONDRA-PEKİN hattında bulunan yaklaşık 68 ülkenin ekonomik kültürel sosyolojik siyasal, turistik, stratejik, askeri ve ticari güçlerinin birleştirmesinde rol oynayacak olan, yine aylık olarak yayınladığımız “TÜRKLERİN BİRLEŞTİĞİ TÜRK YOLU DERGİMİZİ” seçkin kadromuz ile Türk Dünyası ve tüm insanlığın hizmetine gururla sunduk.

Açıklama yok.

Bir yiyecek ve iç mekan görseli olabilirÖZBEKİSTAN’DAN GETİRDİKLERİ ÖZBEK YEMEKLERİ BİZLERE SUNDULAR

Ardından kardeş Özbekistan’dan  gelen Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun Daveti ile Ankara Özbekistan Büyükelçiliğince Ankara’da gerçekleşecek programa katılmak üzere gelen grup İstanbul’da BULTÜRK KÜLTÜR MERKEZİNE gelen Özbekistan gurubu başkanı Muazzam İbrahimova Hanımefendiye söz verildi ve program başladı. Özbek Türkçesinde şarkılar, şiirler okundu ve hepsi bir birinden değerli sanatçılar büyük alkışlarla sahneden ayrıldılar.

Çok çok güzel bir program oldu tekrar kardeş Özbekistan grubu adına grubun Başkanı Muazzam İbrahimova başta olmak üzre, tüm grubu kutluyor ve hepsine tek tek teşekkür ediyoruz.

Programın sonunda kardeş Özbekistan’dan getirdikleri özel hediyeleri BULTÜRK Genel Başkanı, İstanbul Yayın Grubu Başkanı Adil KOÇALAN Ahmet TÜZÜN, Osman DUMAN’ na, STK Başkanlarına ve ayrıca tüm katılımcılara Özbekistan haritasını hediye ettiler.

BULTÜRK Derneğinden de BULTÜRK yönetim kurulu üyesi Ahmet TÜZÜN kendilerine Teşekkür belgeleri sunuldu. Ayrıca Türk Dünyası Gazeteciler Federasyon Başkanı Menderes DEMİR Beyefendiyi temsilen Osman DUMAN tarafından katılımcılara ve BULTÜRK Başkanına kendisinin yaptığı Bilge Kaan Anıtı birer ödül taktım etti..

Açıklama yok.Celal OCAL Hocamızın konuşması

Sonunda Celal OCAL Hocamızda ilk defa Ali KUŞÇU’nun 549 yıldır bilinmeyen mezarı Eyüp Sultan mezarlığında bulunduğunu ve Arapça olan mezar taşının Türkçeye tercümesi Dr. Nürselin GÜNEY tarafından yapıldığını bildirdi.

Etkinliğimize katılan Türk Dünyası ve Akraba Topluluklar Başkanı Metin ÖZKAN, İpek Yolu Başkanı Mustafa MAHDUM, Boşnak camiasının Aksakalı Saffet ERDEM, Suriye Dernek Başkanı Ahmet AĞA, Psiholog Alanur Özalp hanımefendiye teşekkür ederiz.

Böyle BULTÜRK’ÜN bir etkinliğinin daha sonuna gelindi.
Diğer etkinliklerde buluşmak üzere.

Saygılarımızla,

Dr. Nedim BİRİNCİ
BULTÜRK
Başkan Yrd.

Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir

Açıklama yok.Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilirÖzbekistan gurubu başkanı Muazzam İbrahimova

Açıklama yok.

Açıklama yok.

Açıklama yok.Açıklama yok.Bir 7 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Açıklama yok.