Ajanlar Ordusu

Tarih:  29 Ağustos 2019
Hazırlayan: Şakir Arslantaş
Kaynak: Kulüp “Z”
Konu:   Her ortamda gizli polis ajanları arasında yaşamışız.

Bulgaristan’ın baştan sona bir polis devleti olduğunu defalarca yazdık. Bulgar polisi yerli Türklerle sürekli ilgilendiği gibi yabancı turist ve konukları da gözden kaçırmıyordu.  “Başa gelen çekilir” diyenler sözlerimizden ve okuduklarından ciddi ders çıkarmadılar. Gizli polis –devlet güvenliği “DS” arşiv dosyalarının açıklanmasıyla, balıklar birer ikişer sahile vuruyor. Kulüb “Z” otellerde, taksilerde, benzincilerde ve kumsal kıyısındaki tezgahlarda çalışan gizli servis ajanlarıyla ilgili bir inceleme yayınları. Orijinalıişni “Bulgarca olarak” ve Türkçeleştirilmiş şeklini sunuyoruz.

“Kavatsite”, “Akutino” ve “Primorsko” Gençlik kampından örnekler verilmiştir.

1965 yılında çekilmiş ve “DS” arşivinden çıkan bir fotoğraf. (Arşiv)

Bulgar gizli istihbarat servisi Bulgaristan’ın Burgaz ili Karadeniz semtlerinde Batı ülkelerinden daha doğrusu kapitalist dünyadan tatile gelen turistlerle bir tek kendi görevli kadrolarıyla “mücadele” etmemiştir. Bu işe muhbirlik, ajanlık ve jurnalcilik görevine seferber edilen, sayıları bilinmeyecek kadar büyük olan otel personeli, taksici, benzinci, oto tamirci, yol tamircisi, bakımcı, süpürgeci ve hatta kumsalda sergi açan dondurmacıdan anmalık satıcılarına kadar genç ve yaşlı bayan ve bay vatandaş gece gündüz kullanmıştır.  Bu bilgileri “desebg.com” da online (bilgi sağlayan) yayınlanan bir belgeden okuyoruz.

Bu belgede “1965 yılında Bulgaz İç İşleri Bakanlığı İl İdaresi Birinci Şubesi kanallarıyla toplumla çalışmalar” gizli bir rapor halinde sunulmuştur.

Aynı belgede, 2 bin istihbaratçı ile düzenlenen toplantılarda okunan ve açıklamalı izahat sunulan “kapitalist casusluk merkezlerinin çalışmalarına” ilişkin  sunulan bir raporun “büyük ilgi” gördüğü aynı ilde bir deniz sayfiye semti olan “Güneşli Sahil” (Slınçev Bryag) Komünist Partisi yönetimine rapor edilmiştir.

Bulgaristan’da yapılan bir sosyolojik araştırma her dört vatandaştan birinin gizli polis “DS” konusundan ilgilendiğini kanıtlamıştır. Anket belgeleri analiz ediliyor.

Yukarıda adı geçen muhbirler ordusuna otel idaresi, kapıcı ve hademeler, taksi şoförleri, benzincilerdeki satıcılar, lastikçiler, tamirciler vb kumsal boyunca dondurma, başak, anmalık satıcıları da dahildir.

“Burgaz şehrindeki “Balkan Turist” otel idaresi, şehirdeki taksi şoförleri, şehirde ve dolayındaki benzincilerde satıcılar ve diğer görevliler ve oto tamircileri, anmalık eşya satıcıları ve başka personelle ayrı ayrı ve farklı vesile yaratılarak toplu halde görüşmelerde bulunulmuştur. İç işleri bakanlığı Burgaz Amirliği görevlileri “Kavatsite” ve “Arkutino” adlı sayfiye köylerinde çalışanlarla görüşmeleri bizzat kendileri düzenlerken, “Primorsko” adlı Gençlik Kampında bu ödev kamp yönetimi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bulgaristan’da baskı ağı oluşturan “DS” çalışmalarını Karadeniz  tatil köylerinde adım adım örgütleyerek, tatile gelenleri devamlı sıkıntılı günler yaşatmıştır.

Altta belgenin aslı yayınlanmıştır: