Ve O Gün Çok Yakın!

Semra YUSUFLAROĞLU
Tarih: 19 Mayıs 2020

Bugün 19 Mayıs Bayramınız ve Kadır Geceniz Kutlu Olsun

Her Türk genci, annesi gibi ben de heyecanlıyım.
Corona virüsü birbirimizi kutlamamıza, hepimizin kalbinin bir başka çarpmasına engel olamadı. Benim de tüylerim diken diken! Yavrularıma söylediğim her sözde başka bir heyecan, yeni mesaj var.

Atatürk hepimizin önderi
Mazlum halkımı, emperyalist işgalden kurtarıp bağımsızlık, istiklal, egemenlik ve Cumhuriyet ile yüreklendirdi. Her Türkün kalbinde sönmeyen bir ateş oldu! O, bizi tek yürekte ve aynı istikbalde birleştirdi!

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Kanatlı sözler. Başı ve sonu olmayan mutluluk duyguları!
Türk halkının bir parçası olmak…
Bulgaristan Türkleri için özel bir gurur!

Acılarımız var bizim.
Anadilimiz, yazımız, okullarımız, kültürümüz elimizden alındı. Bulgar devletiyle bu çarpışmamız – taşla yumurta gibi oldu. Yumurta bizdik. Kırıldık. Geleceği taşıyan özdük. Aktık!

Bulgar, Türklere karşı devlet gücünü kullanarak “Yumurtasını kırdım!” sevinciyle bayram ededursun!  Ama şunu da hiç unutmasın! Bulgar taşı, bu yumurtadan öyle bir pislendi ki, ebediyen temizlenemez… Dünyada lekeli milletler damgalı olarak tarihe geçmiş oldu.

Olayın başka bir öyküsü daha var.
1942-1944’de Bulgar ordusu Makedonya’ya girip 11 bin 343 Yahudi’yi evlerinden toplayıp Polonya’daki Nazı ölüm kampı “Treplika’ya” götürdü. Onların hepsini birer birer teslim etti. 11.343 Yahudi’den yalnızca üç kişi dönebildi. Diğerlerinin hepsi ateşlerde yakıldı. Bura da kırıp geçmişlerdi ama bu da onların dosyalarında kara leke olarak tarihte yerini aldı.

Geçen hafta, Zagrep kentinde Batı Balkan devletlerinin Avrupa Birliği geleceği sorunları görüşülürken, Bulgar basını “Makedon dili, Bulgar dilinin Batı Pirin yöresi lehçesidir!” dediğinde. Üsküp’te çıkan gazetelerin hepsi birden “Bulgarlar faşist!” başlıklarını attılar.

70 yıl geçti ama hiçbir şey unutulmadı.
Tarihin lekelerini silmek olanaksızdır. Bunu unutturacak yada silecek bir mürekkep olmadığını herkes görmeye başladı: Bizim kimlik mücadelemizin güneş gibi doğacağı gün, çok ama çok yakındır!
Saygılarımla,

Vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Ey güzel ülkemin güzel yüzlü gençleri! 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, hepinize en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum. Gençlerimizi, sevgiyle kucaklıyorum.

Bayramınız kutlu olsun!
Paylaşınız.