Paralel Hükümet Başkaldırdı

Dr. Nedim BİRİNCİ
Tarih: 10 Haziran 2020

Son 10 yılda Bulgaristan’ı yöneten Başbakan Boyko Borisov hükumetinin istifa etmesi ve ülkede seçim yapılması için bütün il merkezlerinde, ilçelerde ve muhtarlıklarda imza toplama kampanyası başladı. Bu çağrı,  Bulgaristan Sosyalist Partisi Yürütme Konseyi kararı üzerine Başkan Bayan Korneliya Ninova tarafından bildirildi. Şehir merkezlerinde açılan açık hava ofislerinde imza toplama kampanyası örgütlendi ve bir hafta sürecek.

Seçmenlerden % 51’nin istifa belgesi imzalaması sonucu 3. Borisov hükumetinin mecliste istifası istenecektir.

Ülkedeki bunalımdan memnun olan HÖH partisi meclis grubu sözcüsü OFFnews ajansına verdiği demeçte, “Borisov hükümetiyle iyi çalıştıklarını, istifasını ve erken seçim istemediklerini” bildirdi.

Yayınlanan bildirilerde ve basına yapılan açıklamalarda hükumetin tüm imkânlarını tükettiği, mafya ve oligarşiye hizmet etmekten başka hizmet yapmadığı, reformların dondurulduğu, Avrupa Birliğinden gelen paraların hısım akraba arasında paylaşıldığı, halkın hakkının yendiği ve işsizliğin şimdiye kadar görülmemiş boyutlara ulaştığı ve başka kesin kanıtlarla Bakanlar Kurulunun hemen istifası isteniyor.

Bu inisiyatifin alevlenmesinde GERB hükumetinin son aylarda gerçekleştirdiği tutuklamalar, Tsvetan Vasilev, Vasil Boşkov ve daha birçok para babasının dış ülkelerden paralel hükumete şiddetlenen baskıları ve yasakların kaldırılması ve demokratikleşme ve adalet gibi istekler de önemli rol oynuyor.

İmza kampanyasının başlamasından bir gün önce Tarımю Gıda ve Orman Bakanlığında Sebze ve Meyve Üreticileri Birliği ile yapılan görüşmede Bakan Desislava Taneva, üreticilerden birinin şu sorusuna yanıt veremedi: “İmzaladığımız anlaşmalara göre banka hesaplarımıza fazla para geldi, anlaşma dışı paraları kime vereceğiz?”  Gizli toplantı “Bivol” haber ajansı muhabiri tarafından kayda alındı ve kamuoyu gerçeği öğrendi. Olay bomba gibi patladı.

Gazeteci Ana Zarkova, Bakanlığın kapandığını, içerde dolandırıcılık belgelerinin yakıldığını haber ederken Fecebook hesabında şunları yazdı: “Tarım, Gıda ve Orman Bakanı toplantıya katılanları şu talimatları verdi: Dalavereler ve bilinerek yapılan yanlışlar ve banka hesaplarınıza yapılan havalelerle ilgili lütfen susunuz. Onları soyduğumuzu, Avrupa merkezinden duymasınlar.”

Hemen ardından 2020 yılı Rusya Bulgaristan Doğal Gaz Alımı Anlaşmasında aracıların ortadan kaldırıldığı ve doğal gaz fiyatında % 40 gibi bir indirim sağlandığı açıklansa da, fiyat indiriminden tasarruf edilen 253 milyon Avro paranın tüketici fiyatlarına yansımayacağı öğrenilince ortalık daha da kızıştı.

Konuyu yorumlayan “Bulgaria Teims” gazetesi, “Bulgar tarımına gelen Avrupa Birliği yardım paralarından “ % 60  – % 65 gibi bir oranın çalındığını” yazdı.

Bulgaristan Tarım Üreticileri Birliği Başkanı Georgi Vasilen Milli Radyoda yaptığı konuşmada, “Nasıl Çalıyorlar? “ sorusuna şöyle yanıt verdi:

Çalma kapma işleri bizde çok kolay oluyor. Paralar dekar başı ödeniyor. Toprak sahipleri şu üründen şu kadar dekar ekeceğim diye belge imzalıyorlar. Ürünü ekmiyorlar. Kontrol yok ve parayı alıyorlar. Tarlaların ancak % 5’i işleniyor.

Biz 17 üretici birliğiyiz, olanları AB yönetimine, Halk Meclisine, Başbakan Borisov’a, Cumhurbaşkanına vb yazılı bildiriyoruz, fakat devlet durmuş ve çalışmıyor.”

Haris Sova” ajansının yaptığı son araştırma sonuçlarında, ülkedeki nüfusun % 86’sının Bulgaristan’ı terk etmek istediği ortaya çıktı. Korona virüs salgını fakirleri daha da yoksul hale getirdi, okulların açılmasıyla öğrencilerin % 17’si okula gidemedi.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yoksul olan Bulgaristan vatandaşlarından ülkeyi terk etmek isteyenlerin % 64’ü erkek, % 62’si lise öğrenimli, % 60’ışı 18-40 yaşları arasında ve % 80’ni Sofya dışında yaşıyor.

Bulgaristan’da ücretler çok düşük. Ortalama ücret 1200 leva (600 Avro) ve dış ülkede iş aramaya niyetli olanlardan % 95’i daha yüksek ücret, % 50’si daha sosyal yardım sistemi ve % 40’ı daha iyi sağlık hizmeti arıyor.

Dış ülkeye çıkmak isteyen Bulgaristan vatandaşlarının % 25’i en az 5 yıl, % 20’si 5-10 yıl arasında, % 6’sı diş ülkede emekli olmak ve % 2’si dönmek istemiyor. Ülkeyi terk etmek isteyenlerde % 85’i Avrupa Birliği üyesi ülkelerde çalışmak isterken, % 1’i de AB dışına çıkmak istiyor. Ayrıca bu vatandaşlardan % 5.3’i halen iş anlaşmasız çalışırken % 4’ü çocuk parası ve % 3’ü sosyal yardım alıyorlar.

Bu gelişmeler eğitim ve sağlık sisteminde stres ortamı yaratırken, anneler: “Tarih ve edebiyat kitapları değiştirilmeden çocuklarını okula göndermeyeceklerini” bildirdiler.

Karma bölgelerde Türk nüfus, okullarda zorunlu Türkçe dersleri başlatılması için Eğitim ve Teknoloji Bakanı’na mektup gönderdiler.

Bu açıklamaları yapan “Bivol” haber kaynağının sahibi A. Yordanov, son haberini yayınladı ve hayatı ve ailesinin hayatı için tehlike belirdiğini ve Bulgaristan’ı terk etmek zorunda olduğunu duyurdu.

Hükumetin çekilmesi ve Borisov’un hemen istifa etmesi için Arap Emirliklerinden iletiler gönderen milyarder Vasil Boşkov  “Blunbırg” üzerinden şunları paylaştı:

Politikaya girmeyi düşünüyorum. Bulgaristan’a yeni politik proje gerek. İktidar Borisov’un elinden alınmalıdır. Bulgaristan’a dönme yolları araştırıyorum.”

Halk meclisi Başkan Yardımcısı, hükümet ortağı ve Bulgaristan’ı Kurtarma Cephesi (NFSB) Başkanı Valeri Simyonov, son gelişmelerle ilgili “Bultimes” muhabirine verdiği demeçte, GERB totaliter bir partidir. Borisov bütün kararları kendisi alıyor” dedikten şunları ekledi:

Bulgaristan vatandaşlarının yeni projelere ihtiyacı var. Hükumete ve meclise inanan kalmadı. Bulgaristan’ın ekonomi stratejisine ihtiyacı var, bu kabine ve meclis yeni öneri sunacak durumda değildir.

2020 yılı başına kadar GERB partisinde 2. Adam olan ve halen yeni bir politik parti kurmaya çalışan Tsvetan Tsvetanov durum değerlendirmesinde şu vurguyu yaptı:

“Ekonomi yönetiminde mantık yok.  Vatandaş yeni bir düzen ve yeni projeler istiyor. Ülke çapında hoşnutsuzluk ve yoksulluk diz boyu. Bulgaristan değişikler yapmak zorundadır.”

Korona virüs yasaklarının kaldırılmasından sonra, ilk kez mikrofon başına geçen Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ülkenin bir “bataklığı” andırdığını, keyfi yönetildiğini ve adaletsizliğin derinleştiğini belirtti.

Olayları yakından izliyoruz. Lütfen siz de bizi izleyiniz.
Adalet sağlanmadan demokratik düzen kurulamaz.

Sağ olun.
Paylaşınız.
Teşekkür ederim.