BULGARİSTAN ULUSAL TELEVİZYONU BTV’YE CEVAP

BULGARİSTAN TV’SİNDEN KIRCALİ EFSANESİ BELGESELİNE

ŞAŞIRTAN TEPKİ

Bulgar aklı KIRCALİ BELGESELİ’Nİ tersten okudu

Kırcali Efsanesi Belgeseli Anadolu’yu aydınlatan meşalelerinden biri olan Kırcıların Ali’ye ve şanlı tarihimize ihmal edilmiş bir görevi yerine getirme sorumluluğunun yanı sıra yeni neslimize de bir pusula olması amacıyla çekildi.

Razgrad’lı Âlim Ahmet DAVUTOĞLU’

Şumnu’lu Koca YUSUF,

Silistreli Süleyman TUNAHAN,

Lovçalı Ahmet Cevdet Paşa,

Filibe’li Recep KÜPÇÜ,

Rodopların Bülbülü Kadriye Latifova,

Dünyayı kaldıran efsane Naim Süleymanoğlu

ve

Ömrünü davasına adamış, esarete mahkûm olmuş Nuri ADALI’nın

Yetiştiği topraklardır Bulgaristan.

Yeni kuşaklar, tarihini bilmeli, aydınlarını tanımalı, kahramanlarını öğrenmelidirler. Bu konuda Bulgaristan siyaseti, özgüvenli demokratik bir yönetim yerine baskıyla ve kolay yönetebileceği bir düzen oluşturmak çabasındadır.

Bu konuda uygulamaya çalıştığı asimilasyonlarla ülkedeki etnik yapıları kendi kalıplarına zorlamakta ve geçmişle bağlarının olmasını istemeyen bir devlet politikası izlemektedir.

Sonuçta, yıllarca ve istikrarla uyguladıkları politikalarla Y ve Z kuşaklarının geçmişle ilgilerini kesmede teknolojik bilgi kirliliği arenasını kullanarak kısmen başarıya ulaşmışlardır.

Bu tehlikenin farkında olarak bir önceliğimizi de en azından doğup büyüdüğümüz KIRCALİ Şehrine adını veren kahramanın kim olduğunu anlatmak istedik. Yeni nesil yaşadığı şehri ve kurucusunu bilsin istedik.

Bu konuda tarihsel araştırmalar yaptık, belgesel çekmeye karar verdik. Ama bu konuda deneyim ve kaynaklarımız kısıtlıydı.

Projemizi dinleyip ilgilenen İçişleri bakanlığı bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirip destekledi.

Zaman sınırlıydı, kısa zamanda çok işler başarmalıydık.

Tüm sıkıntılara rağmen tüm ekip özveriyle çalıştı ve planladığımız takvime nefes nefese de olsa yetiştirdik.

Bu arada Ahlât belediye Başkanı Sayın Mümtaz ÇOBAN Beyefendiye bir kez de buradan teşekkür etmeliyiz. Ahlât’ta bizim elimiz kolumuz oldular. Paylarını yadsıyamayız.

Fragmanlar hazırlandı ilki 26 Ağustos’ta Ahlât’ta bulunan devlet büyüklerimizin beğenilerine sunuldu.

16 Eylülde İstanbul Bayrampaşa Mehmet Akif Kültür Merkezin’de ilk GALA’mızla KIRCALİ EFSANESİ BELGESELİ SEYİRCİYLE BULUŞTURDUK.

Belgeselde rol alan oyuncuların, devlet yetkililerin, STK yöneticilerinin, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, Bayrampaşa Belediye başkanı Sayın Atilla Aydıner ve halkımızın katılımıyla coşkulu bir GALA yaşadık.

Çok güzel övgü ve kutlamalar aldık.

KIRCALİ BELGESELİ BİR KARANLIĞA BİR IŞIK OLACAKTIR.

Bu belgesel Kırcali konusunu araştıranlara bir kaynak, işi kolaylaştıran bir başlangıç olacaktır.

Bir SOSYAL SORUMLULUK OLARAK YAPTIĞIMIZ BU BELGESELİ 23.EYLÜLDE BULGARİSTAN’DA, KIRCALİ’de YAPTIĞIMIZ GALA’ile KIRCALİLi izleyicilerle BULUŞTURDUK. HALK ÇOK MEMNUN OLDU.

Açık konuşmak gerekirse ilginin çok daha fazla olmasını beklerdik. Ama hala Komünist dönem kalıntısı korkular ve baskı hissedenlerin azımsanmayacak kadar fazla olduğuna hep birlikte şahit olduk.

Siyasi hesap ve hesaplardan dolayı şehre adını veren KIRCALİ EFSANESİ BELGESELİNE Kırcali belediye başkanı hasan AZİZ ve bir ay sonra yapılacak yerel seçimlere katılması beklenen yeni belediye başkanı da katıl(a)madı. Şaşırdık mı hayır? BİZ BUNLARI BİLİYORDUK HALK DA ÖĞRENMİŞ OLDU, HATTA HERKES BUNU GÖRME FIRSATI BULDU.

Zaten bizim çözmeye çalıştığımız temel sorunlardan birisi buydu…

Kendilerinin başkanları oldukları bir şehrin kurucusunun adlarına yapılmış ilk defa bir belgeseli seyretmeye korkan bir Türk yöneticisinden ne beklenebilinir. BUNLAR KİME HİZMET ETTİKLERİ ORTAYA ÇIKMIŞ OLDU. EN ESKİ TÜRK MEZARLIĞI ORMAN OLMUŞ GÖREN YOK. HER SAAT ŞEHRİN MERKEZİNDE ÇANDAN ÖNCE TÜRK MİLLETİNE HAKARET EDİLİYOR DUYAN YOK. DAHA NE DİYEBİLİRSİNİZ.

Bu yöneticiler burada yaşayan zavallı halka korku dağıtmaktan başka ne yapabilir her şey ortada… Keşke gelebilselerdi, varsa görüşlerini paylaşsalardı. Doğrular-yanlışlar paylaşılabilseydi. Bu gün tartışmalar haklı çıkmak için yapılır. Atalarımız tartışmaları doğruyu bulmak için yaparlardı. İşte bu sebeple köklere dönüp bir silkelenme zamanı gelmiştir.

BİZİMLE RÖPORTAJ YAPAN BULGAR TV KANALI – BTV

Maalesef bizimle röportaj yapan Bulgar TV kanalı – BTV de; röportajın tamamını yayınlamak yerine, içinden cımbızladığı bazı görüntü ve konuşmalarla, yaptığı Bulgar konuşmacılarla yanlı röportajları da montajlayarak bizi Milliyetçi duyguları tahrik etmek isteyenler olarak servis ettiler. Bizim Bulgaristan’da Bulgar halkıyla hiçbir sorunumuz olmamıştır, bizim sorunumuz siyasi partilerdir. Bizi bölen siyasi partilerdir. İşte bugün seçim önündeyiz ama hiç kimse Kırcaali şehrine ne yapacaklarını söylemiyor herkes Türk-Bulgar kışkırtmaları ile uğraşılıyor.

Her zaman olduğu gibi Bulgar yöneticilere bu alışkanlık oldu.
Yine gerçeği tersten okumayı terci ettiler.

Kaçak dövüştüler. Gerçekte röportajımızın tamamında toplumları birleştirici mesajlarımız. Tarafsız yayınlamalarını beklerdik. 1 – 1.30 saatlik röportajı birkaç dakika montajlayarak ters algı oluşturmaya çalıştılar.

İşte yıllardır mücadele ettiğimiz zihniyet tam da bu…

Bu nedenle tekrar ediyoruz ve özellikle gençlerimizi uyarıyoruz.

ALGININ DEĞİL GERÇEĞİN PEŞİNDE KOŞUN.

Bu nedenle tüm gençlere bir kez daha BELGESELİN özetiyle buradan SESLENMEK istiyorum

Bu mücadele bir varoluş mücadelesidir,

Bu mücadele bir diriliş mücadelesidir ve bu mücadele devletten imparatorluğa dönüşümün mücadelesidir.

Kırca Ali’nın Buhara’dan çıkan yolculuğu;

Bir Türk – İslâm kültür yolculuğudur.

Ahmet Yesevî Hazretleri’nin izinden

Bektaşî ve Matûrîdîlik yolculuğudur.

Özetle bu yol Türklerin Kızıl Elma’ya yolculuğudur.

Bu nedenle Tarihimizin mirasçısı olacak Bulgaristan ve Türk Dünyası gençliğine, yeni nesillere, unutulmuş bir tarihin torunları olmamaları için önerilerimiz şunlardır;

Size seslenmek için bu fırsatı kullanmak bizim için büyük bir mutluluk. Sizler, iki kültür arasında köprüler kuran, farklılıklara rağmen bir arada yaşama iradesi gösteren, hem Bulgaristan’ın hem de Türkiye’nin geleceği için önemli bir rol üstlenen gençlersiniz.

Sizler, Bulgaristan’ın zenginliklerini ve Türk mirasını bir arada yaşayan bir nesilsiniz.

Bu büyük sorumluluğunuzun farkında olarak, sizlere birkaç önemli mesajımızı iletmek istiyorum.

1. Öncelikle, kim olduğunuzu ve kökeninizi asla unutmayın. Türk kültürü, tarih boyunca büyük bir zenginlik ve mirasla doludur. Dilimiz, geleneklerimiz, müziğimiz ve yemeklerimiz bizi bir arada tutan bağlardır. Bu değerleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak sizin sorumluluğunuzdadır.

2. Ayrıca, Türk kültürüne ve köklerinize olan bağlılığınızı sürdürmek için gurur duymanızı istiyorum.

3. Bulgaristan’da yaşarken, kökeninizi ve kültürünüzü koruyarak aynı zamanda saygılı bir şekilde Bulgar toplumu ile birlikte yaşamak önemlidir. Böylelikle iki kültür arasında sağlam bir denge kurabilir, Bulgaristan’da yaşayan Türk toplumunun zenginliğini ve çeşitliliğini daha da güçlendirebilirsiniz daha ileriye taşıyabilirsiniz.

4. Geçmişe, tarihteki kahramanlarımıza sahip çıkın, aydınlarımız toplumun ışığıdır, hafızasıdır, pusulasıdır, izlerini takip edin.

5. Eğer tarihi siz yazarsanız avcı, başkaları yazarsa av olabilirsiniz.

6. Öncelikle, Bulgaristan Türk Gençliği olarak, köklerinizle gurur duyun ve kültürel kimliğinizi koruyun.

7. Türk Tarihini, dilini, geleneklerini, göreneklerini, araştırın, yaşayın ve paylaşın…

8. Bulgaristanlı bir Türk ve aynı zamanda Türk Dünyası gençliği olarak, ancak birlikte çalışarak bir güç oluşturabilirsiniz.

9. Haklarınızı savunun, sesinizi gür bir şekilde duyurun ve toplumsal değişim için çaba gösterin.

10. Zorluklarla karşılaştığınızda pes etmeyin, azim, ilim ve akılla ilerleyin. Sonuca ulaşmak için çalışmaktan asla ama asla vazgeçmeyin.

11. Bulgaristan ve Türk Dünyası Gençliği olarak, geleceği şekillendirecek ve toplumunuzun ilerlemesine sizler katkıda bulunacaksınız, gücünüzün ve potansiyelinizin farkında olun.

12. Kendinize güvenin, öğrenmeye ve büyümeye devam edin, toplumunuza olumlu değişimler yapmak için cesaretli adımlar atın.

13. Hedefleriniz ve Hayalleriniz İçin Çalışın: Kendinize hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için çalışın. Sizlerin potansiyeli büyük ve her alanda başarılı olabilirsiniz. İnançla, azimle ve disiplinle çalışarak, hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın, sizlerin gücü ve potansiyeli sınırsızdır. Kendinize olan inancınızı hiçbir zaman kaybetmeyin.

14. Toplumunuzda aktif bir rol oynamaya çalışın. Sivil toplum örgütlerine katılın, gönüllü projelerde yer alın ve toplumsal konulara duyarlı olun. Farkındalık yaratmak ve sorunlara çözüm bulmak için sesinizi duyurun. Unutmayın ki sizler, değişimin ve ilerlemenin itici gücü olabilirsiniz.

15. Karşılıklı anlayış ve hoşgörüyü koruyun. Bulgaristan’da yaşayan diğer topluluklarla ilişkilerinizi güçlendirin ve farklılıkları kutlamayı öğrenin. Çeşitlilik, zenginliğimizdir ve birlikte daha güçlüyüz. Empati kurmayı ve başkalarının bakış açılarını anlamayı önemseyin.

16. Birlik ve dayanışma içinde olmak da önemlidir. Bulgaristan’daki Türk gençleri olarak, toplumunuzda birbirinize destek olmalı, birlikte hareket etmelisiniz. Eğitim ve iş imkânlarına erişim konusunda karşılaştığınız zorluklar olabilir, ancak birlikte çalışarak bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Birbirinize güvenin, destekleyin ve başarılı olmak için birlikte çalışınız. Bunu hiçbir zaman unutma, “Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi çözer”.

Son olarak, kendi hedeflerinizi belirleyin ve bunlara ulaşmak için çalışmaktan asla ama asla vazgeçmeyin.

Engellerle karşılaşabilirsiniz, ancak azimli olun ve hayallerinizi takip edin. Kendinize güvenin ve potansiyelinizi keşfedin. İnanıyorum ki, başarıya ulaşabilir ve hayatınızda iz bırakabilirsiniz.

Sizler, geleceğin liderleri ve dünyayı şekillendirecek olan gençlersiniz. Bulgaristan’daki Türk gençleri olarak, hem kendi toplumunuza hem de genel olarak insanlığa katkıda bulunma potansiyeline sahipsiniz. Sizlere güveniyor ve başarılı bir gelecek sizleri bekliyor.

Sevgili gençler, sizler Bulgaristan’daki Türk toplumunun umudu ve geleceğisiniz. Kendinize güvenin, kültürünüze bağlı kalın ve kendi köklerinizden beslenmeye başlayınız.

Sizlerin başarısı, hem bireysel olarak sizi ileriye taşıyacak hem de toplumunuzu güçlendirecektir. Aynı zamanda dünya yönetiminde de söz sahibi olacaksınız.

KIZILELMA BİR ÜLKÜDÜR BİR İDEALDİR

KIZILELMA TÜM CIHAN HAKIMIYETI MEFKURESİNIN SEMBOLÜDÜR. KIZILELMA DÜNYAYA NİZAM VERMEK AMACINDA OLAN ASIL GAYESİNİN ADIDIR.

Dünya milletleri arasında Türk tarihi en zenginlerin başında geliyoruz.

Fakat tarihini kendi çocuklarına en az öğreten milletlerin başında da biz geliyoruz.

Tarihini bilmeyenin, mazisini bilmeyen başarılı olamaz

Bu belgeselin Türk Dünyası gençliği için tarihi bir uyanış, başlangıç ve armağan olmasını temenni ederim.

Ayrıca Bu belgeseli Kırcıların Ali ve kahraman dava arkadaşlarına gecikmiş bir vefa borcumuz olarak, onların şahsında tüm şehit ve gazilerimize atfediyoruz.

Saygılarımla,

Rafet ULUTÜRK
BULTÜRK
Genel Başkanı