BGSAM’DAN ANMA PROGRAMI: BGSAM ŞAİR RECEP KÜPÇÜ’YÜ UNUTMADI

Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BGSAM) ve Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK) “AHDE VEFA PROGRAMI” kapsamında Bulgaristan Türklerinden Şair Recep KÜPÇÜ’yü anma programı düzenledi. Sunuculuğunu BGSAM Genel Sekreteri Nuray KAYA SOLMAZ’ın yaptığı “Recep KÜPÇÜ’yü Anma Programı” 27 Nisan 2024-Cumartesi Saat:15:00’da BULTÜRK Genel Merkezi’nde yapıldı.

Program İstiklal Marşının okunması ve saygı duruşu ile açıldı.
Ardından Bulgaristan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan V. Eğitimci Yazar Nevzat ÖZTÜRK açılış konuşması yaptı.


Öztürk konuşmasında;
“BGSAM ve BULTÜRK Ahde Vefa’ya önem veriyor. Milletimizin kültürel değerlerini, manevi dinamiklerini anmaya, tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün Bulgaristanlı, Türk Şair Recep KÜPÇÜ’yü anmak, anlamak, hayırla yâd etmek için buraya toplanmış bulunuyoruz. Sizler seçkin insanlarsınız. Kalabalıklardan ziyade seçkin, nitelikli insanların bir araya gelmesi çok önemlidir. Bu bakımdan bu davete icabet ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Recep KÜPÇÜ, Türk Milletinin derdini dava edinen, milletinin sevgi ve sevdası uğruna şehit düşen yiğit insandır. O her zaman Türk olduğunu haykırdı. Rejimin uygulamalarına karşı çıktığı için işsiz kaldı, zor durumlara düştü ancak onurundan ve davasından asla taviz vermedi. “Ben Bulgaristanlıyım ancak Türk oğlu Türküm” diyen Recep KÜPÇÜ başına gelecekleri biliyordu, “…Biliyorum püsküllü bela beni bulacak/Kodese koyacaklar…” diyordu. Nitekim zalimler onu şehit ettiler.
Onun davasını yaşatmak, gelecek nesillere tanıtmak asli görevimizdir. Toplumların yaşamında sanat çok önemlidir. Duygu dünyasını eğitemeyenler liderlik yapamazlar. Edebiyat, şiir, musiki vb. bizlerin ruhunu eğiten, hayatı güzelleştiren sanat alanlarıdır.
Bunlardan mahrum bırakılan nesiller kabadır, hırçındır, geçimsizdir.
Mehmet KAPLAN İstiklal Marşının tahlilini yaparken; “İstiklal Marşından anlamayan bu milletten anlamaz, bu milletten anlamayandan adam olmaz” diyor.
Bugün İstiklal Marşını okurken heyecan duymayan bir nesil yetişiyor, burada öncelikle eğitimciler olmak üzere hereksin vebali var. Bu sorumluluk bilinci ile değerlerimizi anmaya, anlatmaya devam edeceğiz. Recep KÜPÇÜ’yü Kur’an tilaveti ve dualarımızla hayırla anmış olacağız” diyerek toplantıya katılanları selamladı.

BGSAM Genel Sekreteri Nuray KAYA SOLMAZ; Nihat KÜPÇÜ’nün biyografisini okudu, programa katılan Nihat ALTINOK hakkında kısa bilgi verdikten sonra Recep KÜPÇÜ’nün çocukluk arkadaşı Şair –Yazar-Mütercim Nihat ALTINOK kürsüye davete dildi. Nihat Hoca; Recep KÜPÇÜ’nün şiirlerinde duyguya değindi. KÜPÇÜ’nün şiirlerinden örnekler sunan Nihat Hoca, anılarla konuşmasını sürdürdü. Yazdığı romanındaki kahramanlarla şairi tasvirlerle anlattı.

Nihat ALTINOK’un konuşmasının ardından Mehmet KOCA tarafından Şair Nihat KÜPÇÜ’nün ve geçmişler için Kuran tilavet edildi.

BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK tarafından Nihat ALTINOK’a “Teşekkür Belgesi” takdim edildi. Hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından program sona erdi.

1934 yılında Plovdiv`de doğmuştur. Bulgaristan Türk edebiyatı şairlerindendir. Öğretmen okulunu başarıyla bitirir, Gençlik dergisinin düzenlediği şiir yarışmasında birinci olur. Türkoloji öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalır. Yeni Işık ve Halk Gençliği dergilerinde çalışır döküm fırınlarında işçilik yapar. Dönemin yönetimine boyun eğmediği için bir işte tutunamaz. Şiirlerinde yurt ulus bayrak ve insan sevgisine ilişkin özlemlerini dile getirir. Bulgaristan Türklerinin en seçkin ve fedakar şairlerinden, Türklük, izbenlik ve kimliği uğruna hayatını feda eden Recep Küpçü’yü 26 Nisan 1976’da yitirdik.

Ben ki Bulgaristan’da doğmuşum,

Ama Bulgar değiliml

Ben ki Türkoğlu bir Türk’üm

Ama Türkiye’de değilim

Vallahi hep böyle giderse

Şu dünyanın işleri
Çok geçmez girerim kodese
İzin verin gelmişken tam yeri,
Kimliğimi açıklayayım sizlere:
Ben bir Bulgaristan vatandaşıyım,
İsmim Recep Küpçü,
Tepeden tırnağa bir Türk oğlu Türk’üm
Şu varki bu denli içten olduğum için,
Sezinliyorum bunu ta uzaktan,
Bir gün kendimi kurtaramayacağımı,
Üstüne bastığım tuzaktan.
Er geç alacağım başıma püsküllü belamı

https://www.youtube.com/@BULTURK-TV