Baş Belası “Şişi” Kimdir

Dr. Nedim BİRİNCİ
Tarih: 22 Ağustos 20 20

Yakın geçmişte 40. doğum gününü eski adı “Çam Korusu” – yenisi “Borovets” – Riya Dağı lüks otellerinde kutlarken sağına Bulgaristan sokak göstericilerinin 45 günden beri Başbakan Borisov ile birlikte istifasında ısrar ettiği Başsavcı İvan Geşev oturan, Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS) milletvekili Delyan Peevski’nin mafya çevrelerindeki lakabı “Şişi” dir.

Bu lakabın, genç iş adamına fazla kilolarından dolayı mı, cüzdanının hep dolu olduğu için mi, yoksa geniş ve şişkin bir iş adamı ve savcı oligarşi çevresi olduğundan dolayı mı takıldığını söylemekte zorlanıyorum.

Onu, Bulgaristan iş adamları, mafya ve oligarşi çevresinde orta dürek yapan olay şudur. Genç yaşta “birilerin” önerisi üzerine Peevski Multigrup Holding Başkanı İliya Pilav’a hep çok yakın oldu. 2003’te BOSS’un tek kurşunla öldürülmesinden sonra, çevre dağılınca,  gayrı resmi de olsa, o kendini başkan koltuğunda ve HÖH-DPS Genel Başkanı Ahmet Doğan’nı da yanında buldu.

Multigrup Bulgaristan Türklerinin milli özelleştirmeden 1996’da dağıtılan bonolarının (senetlerinin) bir kısmını A. Doğan vasıtasıyla ele geçirerek Bulgaristan ağır sanayiinin giriş ve çıkışına çöreklenmiş ve talan ve soygunu yasal kılıf biçmişti. Yasa dışı işlerin yasallaştırılabilmesinin en kısa yolu Başsabcı ve Başsavcılıkla sıkı fıkı olmaktı. D, Peevski Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden milletvekili seçildi, Meclis Hukuk Komisyonuna girdi. Başsavcılıkla “siyam ikizi” olmayı başardı. Hem kilo alarak, hem nüfuslu bir çevre ve hem de önemli bir mafya babası olarak, büyüdükçe büyüdü ve HÖH hareketinde 2. Kişi durumuna geldi. Birinci ve İkinci GERB-Borisov hükümetleri (2013-2014) arasında bir sosyalist parti (BSP) – Hak ve Özgürlükçüler (HÖH) hükümeti kurulmuştu. Başbakan koltuğuna layık görülenlerin son görüşme için perde arkasındaki yuvarlak masa çağırılması adettendir. Birinci davet Plamen Oreşarski’ye gönderilmişti.  Bankacı Tsvetan Vasilev de davetiye almıştı. Vasilev aracından indiğinde Delyan Peevski onun yakasına yapıştı ve “gitmeyeceksin, ben senden zenginim, Bulgaristan başbakanı ben olacağım” diye suratına bağırdı.

O zaman, 29 Mayıs 2013 ile 6 Ağustos 2014 tarihi arasından Plamen Oreşarski Bakanlar Kurulu Başkanı oldu.

Halk Meclisi sosyalist partisi grubu başkanı Bayan Maya Manolova Delyan Peevski’yi 1944-2009 yılları arasında adi “DS” (Devlet Güvenliği) olan şimdiki Devlet Güvenliği Devlet Ajansı (DANS) Başkanı olarak önerdi ve teklif parlamentoda onaylandı.

Onaylansa da Bulgar kamuoyunun duyarlılığı anında parladı ve şimdiki gece gösterilerinden çok daha kararlı ve güçlü bir hareketlenme Peevski’nin istifasını istedi ve başarılı oldu.

Bu arada Peebski hasımı olduğu Bulgar Ticaret Bankası (BTK) Başkanını oyuna getirdiği bankaya olan milyarlarca leva borcunu ödemedi, banka 7 milyar 200 milyon leva zararla çöktü, Başkan Vasilev Belgra’da sığındı ve hak arama davalarına devam ediyor. Bu olaylardan sonra 2. Ve 3. Borisov hükümetleri döneminde Bulgaristan’ın en iri oligarşi örneği olan Peevski, HÖH partisi, Başsavcılık, Borisov hükümeti arasındaki düğüm oldu.

Şişo” ile Ahmet Doğan komiserliğinde sömürge statüsü olan ve yasalar üstü hayat sürdüren Ahmet Doğan arasındaki ilişkiler inceldi de inceldi. Doğan’ın “yasa üstü” yaşam biçiminin bir parçası olan “vıski masasından” başkaldırıp da Peevski’den hesap soracak vakti olmadığından olacak,  boy, devlet içinde güç ve etki alanı olarak ancak başbakanla boy ölçebilecek duruma gelen Peevski iyice sivrildi. Cumhurbaşkanı Rumen Radev iktidardan ve savcılıktan sökülmesi gereken mafya yapılanması başları arasında Doğan ve Peevski’yi beraber telaffuz etti.  Olaylar öyle bir gelişti ki, Bulgaristan kötülüklerinden artık bir “siyam üçüzü” gösteriliyor ve bu kişiler Başbakan Borisov, HÖH “fahri” başkanı Doğan ve kötü tümör -oligarşi simgesi Peevski’dir. Başsavcı bu üçlüye yasalar üstü yaşama şemsiye açtığından dolayı mutlaka ve hemen istifası istenen şahıstır.

BİZ BULGARİSTAN TÜKLERİ İÇİN BU KARIŞIKLIK İÇİNDE ÇOK ÖNEMLİ OLAN ŞUDUR:

Başbakan Borisov istese de istemese de Eylül içinde istifasını açıklayacaktır. Bir başbakanın “yeni anayasa istiyorum” demesi ve hazırlattığı anayasayı halk meclisine sunabilecek gücünün olmaması – BSP ve HÖH partilerinden sonra “İrade” (Volya” partisi de GERB anayasa önerinin tartışmaya açılmasına oy kullanacağını açıklamış bulunuyor.  Bu durumda B. Borisov’un zaman kazanmak için kullanabileceği yeni bir yöntem ve imkân kalmıyor. Şu arada “Volya” partisi lideri Mareşki, meclisin dağılmasını, siyasi partilerin seçimlere katılması yolunun kesilmesini ve majoriter (en fazla oy kazanan seçilir) sistemine göre erken seçime gidilmesini, şimdiki mülletvekillerinin ve bakanların seçime katılmasının yasaklanmasını istedi.

22 Ağustos’ta “Şipka” tepesinde konuşan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de “meclisin istifa etmesini” istedi.

Öyle de olsa, böyle de olsa,  günümüzde Bulgaristan’da anayasa yapacak bir hukuksal zekâ olmadığı, aynı zamanda halkın da eski kurallara göre yaşamak istemediğini ortaya koydu.

Bulgar hukuksal zekasının Türkler ve Müslümanlar lehinde olacak bir anaya düşünecek olgunlukta olmadığına inanan Müslümanlar, sokak olaylarına, protestolara seyirci kalırken derin derin düşünüyorlar.

Doğan balonunun patladığını görmeyen yok.

1989 Mayısında Türk Ayaklanmasından ve 500 bin Türkün Türkiye Cumhuriyetine çekilmesinden sonra, Bulgaristan Müslümanlarını yönetemeyeceğini anlayan Bulgar devleti, bu işi “karma nüfuslu bölge” denen ve Silistre’den Nevrokop (Gotse Delçev) belediyesine kadar uzanan bölge son söz sahibi olarak “DS” ve “KGB” ajanı Ahmet Doğan’a bırakılmıştı. 30 yılda bu yörede hiçbir şey yapılmadı, fabrikalar ve madenler kapandı, köylülerin ekmek teknesi olan tütün üretimi durduruldu. Manevi hayat da durdu. Çocuklar ana dilsiz ve cahil yetişiyor. Gençler ekmek parası için gurbetçi oldu. HÖH-ten başka parti kuranların başına gelmedik kalmadı. Dernek kurmak bile yasaktı. Müslümanların birlik ve beraberliği darbe üstüne darbe aldı.

AMA BU ZAMAN DOLDU.

AHMET DOĞAN BALONU PATLADI.

ŞİMDİ BAŞIMIZA YENİ KONDANT OLARAK “ŞİŞİ” Mİ SARILACAK?

“ŞİŞİ” Bulgar Başsavcılığının başımıza sarmak için yetiştirdiği

Moskov uşağı Delyan Peevski – “ŞİŞİ” dir.

Bu kişi, Kürk terör hareketine (PKK’ya) sigara sattığı, kaçakçılık yaptığı ve kanlı olaylara kaynak sağladığı için T.C.’ye girmesi yasak olan, Amerika’da “New York” Ticaret Mahkemesinde hakkında açılan davalar olan ve 200 milyon US Dolar için aranan sabıkalı bir şahıstır. Başsavcı İvan Geşev’ın istifa etmesinden sonra tutuklanmasına engel kalmayan biridir.

Mustafa Karadayı bu gelişmelere, D. Peevski’nin Türk Bölgeleri komiseri olarak yasa ve anayasa üstü kontrolsüz haklarla donatılmasına ve Bulgaristan Müslümanlarının bir sömürge nüfus statüsünde zor zar yaşamasına engel olmaya çalıştığı için görevinden alınıyor ve yerine, ancak kendisine önceden söylenenleri anlatabilen İlhan Küçük’ün HÖH Başkanlığına hazırlandığı dilden dile dolaşıyor.

Yani baş belası “şişi” başımıza sarılmaya hazırlanan ikinci Ahmet Doğan’dır. Bizi bekleyen mücadeledir. En kötürü de bugünkü HÖH yönetiminde, HÖH meclis grubunda hepsi “Şişi”ye borçlu olduğundan bu işi bizden başka engelleyecek adam gibi adam da yok…

BULTÜRK yayınlarını izleyiniz.

Paylaşmak sizin görevinizdir.

Teşekkürler.