1 Nisan Günü İçin Bilmeniz Gerekenler

Hazırlayan: Semra YUSUFLAROĞLU

1 Nisan şakası günü bir çoğumuz şaka olarak belirlenen gün olarak biliyoruz. Bir Nisan günü ne oldu 1 nisan’da öğrenmeniz gereken bir şey daha varki dünyada tüm Müslümanlar bu tarihte kandırılmıştır. Bu yüzden büyük bir savaş kaybetmişlerdir.

Öyle yada böyle bilmeniz gereken şu ki;
Yani şakada dürüst olmalısınız, ırkçı olamazsınız, duyguları incitmez-siniz. Şaka yaparken insanları aşağılamıyor olmalısınız. Özellikle yalan söylememelisiniz. Şaka yapıyor olsanız bile tüm şakalar bir şekilde incitir yada incitebilir. Ancak bu anonim olmalı ki insanlar kişisel algılanmasınlar.

Evet değerli arkadaşlar bu 1 nisan günü, hiç kimseye gidip birine şaka yapma hakkı vermiyor. Unutmayın ki olmamış bir şeyi olmuş gibi söylemek yalan ve özellikle Müslümanlar gerçekte böyle davranmazlar.

Evet eğer dilinizi hayırda kullanıyorsanız ELHAMDULİLLAH o halde. Eğer şerde kullanıyorsanız 70 ışık yılı gibi bir süre boyunca o yanlış şeyi söylediğiniz için cehenneme gidebilirsiniz.

1 NİSAN GÜNÜNÜN TARİHÇESİ 

İşte 1 Nisan günü neden şaka günüdür o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında HİLE GÜNÜ olarak kutlanmaktadır.
1 NİSAN ŞAKA GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI
15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanyadaki Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Müslümanların kuşatmanın uzun sürmesine rağmen ne imanında ne korkusuzluğunda bir değişiklik olmamıştır. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil:
– Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım, der.
Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler. Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar:
– Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz’ dediklerinde Haçlı ordusu komutanı:
– Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur’ diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada şehit edilir.
İşte o gün bugündür 1 Nisan Hıristiyanlar arasında “Hile Günü” olarak kutlanmaktadır.
Maalesef, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan’lar, dünyada bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.