Prof. Dr. Ahmet MERDİVENCİ Hocamızı Anma

YAZAN: BURHAN UTKUALP
Tarih: 23.04.2020

HAYATIMA YÖN VERMEMİ SAĞLAYAN HOCAM:
PR. DR. AHMET MERDİVENCİ KENDİSİ İLE 22 MART 1985 YILINDA, İSTANBUL’DA DÜZENLENEN TODOR JİVKOV REJİMİNİ TELİN-KINAMA MİTİNGİNDE TANIŞTIM. İSTANBUL SOKAKLARINDA OLUK OLUK SEL GİBİ AKAN GÖÇMENLER İNSAN SELİ “SARAÇHANE MEYDANI”NA TOPLANDILAR.

O GÜN YERE İĞNE ATSANIZ BULAMAZSINIZ, GÖÇMENLERİN BİRLİK OLUP BİRLEŞTİĞİ GÜN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DÖNEMİNDE BİR İLK OLARAK SESLERİNİ HÜR DÜNYAYA(?) DUYURDUKLARI GÜN.

TÜRK DEVLETİ VE MUHACİRLERİN KENETLENDİĞİ GÜN DÜZENLEMİŞ OLDUKLARI KINAMA, TELİN MİTİNGİ “ALTIN HARFLER” İLE TÜRK TARİHİNE GEÇMİŞTİR!

GÖÇMENLERİN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU BU MİTİNGE MİLYONLAR DÜNYAYA BİR AĞIZDAN SESLENDİ, JİVKOV REJİMİNİN VE KOMÜNİZMİN TÜRKLERE KARŞI YAPMIŞ OLDUĞU “TOPLU SOYKIRIM” LANETLENMİŞ VE KINANMIŞTIR.

YIKILMAZ SANILAN DENİLEN “DEMİR ÇELİK KAPILAR” O GÜN, GÖÇMENLER MUHACİRLER TARAFINDAN YERLE BİR EDİLMİŞTİR! HER GÖÇMEN AİLESİNİN EVİNDE BULUNMASI VE OKUNMASI GEREKEN MUHTEŞEM BİR ESER. SAYFAMIZIN DEĞERLİ ÜYELERİ, BU GÜN SİZLERE ASLEN BULGARYA PLEVNE (SUHİNDOL-SÜĞÜNDAL) DOĞUMLU VE 1951 YILINDA ANA VATANA GÖÇ ETMİŞ OLAN, MERHUM PR. DR. AHMET MERDİVENCİOĞLU HOCAMIN YAZMIŞ OLDUĞU “PLEVNE VATAN SAVUNMASI DESTANI” (EPOPEYA) 500 SAYFALIK VE TÜRKİYE’DE “93 HARBİ 1877-1878 TÜRK RUS SAVAŞI”NI İLK GÜNÜNDEN SON GÜNÜNE KADAR GÜNÜ GÜNÜNE AVRUPA VE BULGARYA ARŞİVLERİ ÜZERİNDE TAM 15 YIL ARAŞTIRMALAR YAPMIŞTIR. TÜRKİYE’DE “93 HARBİ” Nİ ANLATAN BAŞKA BÖYLE BİR ESER YOK YAZILMAMIŞTIR! MUHTEŞEM İLGİ ÇEKİCİ BİR ESER.

DESTANI YAZARI, BALKAN TÜRKLÜĞÜ GEÇMİŞİ VE GELECEĞİ İÇİN KENDİSİNİ HAYATINI ADAMIŞ MERHUM PR. DR. AHMET MERDİVENCİ HAKKINDA BİRAZ DA BİLGİ VERMEYE ÇALIŞACAĞIM…
HOCAMA “VEFA BORCUM” VAR RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN.,