BULTÜRK DERNEĞİNİN TANITIMI

BULTÜRK BULGARİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE HİZMET DERNEĞİNİN TANITIMI

BİZLER TÜRKLÜĞÜN MEYVESİ OLAN TÜRKİSTAN BOZKIRLARINDAN YOLA ÇIKARAK ANADOLUDAN ÖNCE RUMELİ-BALKANLARA ULAŞANLARIZ.

BU BÖLGEYİ DE TÜRK-ELİ YAPAN VE BU TOPRAKLARI DA TÜRK DÜNYASINA KATAN EVLAD-I FATİHANLARIZ.

BİRÇOK TÜRKÜLERE, HİKÂYELERE VE MANİLERE KONU OLAN RODOP İNSANININ AYRILMAZ PARÇASI NASLI YÂRİ ARDA BOYUNDAN,

DOBRUCA TUNA’DAN, TUNCA VE MERİÇ NEHİRLERİNDEN KIVRIM – KIVRIM AKARAK ANADOLUYA DOĞURU HIZLA İLERLEDİĞİ AKINCILAR YURDUNDAN TÜRKİYE’YE GELENLERİZ.

BURADA BİR ARAYA GELEREK CEMİYET OLUŞTURUP GELDİĞİMİZ YERLERİ UNUTMADIĞIMIZI VE UNUTMIYACAĞIMIZI İŞTE BU DERNEK İLE VE BU ÇALIŞMALARIMIZLA GÖSTERMİŞ OLUYORUZ.

BULGARİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE HİZMET DERNEĞİ (BULTÜRK)’NİN 2003 YILINDA KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZE KADAR YAPMIŞ OLDUĞU HİZMET VE İCRAATLAR….!

Saygı değer hazirun çok kıymetli BULTÜRK ve Türk Dünyası Sevdalısı dostlarım,

Derneğimizin düzenlemiş olduğu bu yemekli istişare ve sohbet toplantımıza katılım sağlamış olmanızdan dolayı sizleri ayrı ayrı muhabbetlerimle selamlıyor,

Dernek yönetimimiz ve şahsım adına hepinize gecemize katılımınızdan dolayı

Hepiniz Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

Bu gün sizlere 2003 yılında Derneğimizin kuruluşundan bu güne kadar geçen zaman içerisinde çok hızlı ve seri yönetim kadroları ve değerli üyelerimizin de katkılarıyla Derneğimiz burada saymakla bitiremeyeceğimiz hizmet ve faaliyetlerini özetlemek isterim.

Bunların tamamı önemli çalışmalar olduğu halde biz sizlere ehem olanlarını kısa başlıklar halinde arz edeceğiz.

Değerli dostlar,

BULTÜRK olarak yaptığımız EHEM taşıyan hizmet ve faaliyetlerimiz.

 • Kuruluşumuzu 2002 yılında başlayarak 2003 yılında resmi olarak Bayrampaşa’da faaliyete geçtik.
 • Kuruluşumuz takiben bizlere güç ve can Katan medya organımız “BULTÜRK BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN SESİ GAZETESİ” ve İnternet “BG HABER SITESİ”ni oluşturarak BULTÜRK’ÜN VE BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN SESİNİ tüm dünyaya duyurmaya başladık.
 • Bu arada kuruluşumuzun asıl gaye ve amaçlarına uygun olarak Dernek Merkezimizde sürekli olarak panel, seminer, uluslararası düzeyde konferanslarla birlikte Türk Dünyası ve güncel konular hakkında sohbetler düzenleyerek değerli vatandaşlarımızı en doğru şekilde bilgilendirdik.
 • (DTGB) Dünya Türk Gençler Birliği’ne BULTÜRK’ü üye yaptık. Hatta 2015-16 yılları arasında BULTÜRK Genel Başkanı olarak 2 dönem Dünya Türk Gençler Birliği’nin (DTGB)’nin Başkanlığını yaptık.
 • 2010 yılında Bulgaristan’da altı ay süren dev bir anket yaptık. Bu ankette 49 adet soru bulunan ve Bulgaristan’da 13.000 katılımcı olarak bir ilk olan dev bir anket düzenledik.

“DEV ANKET”’in basın açıklamasını İstanbul’da yaptık.

Anket sonucunu Türkiye’de İstanbul’da düzenlediğimiz bir basın toplantısıyla Bulgaristan ve Dünya kamuoyuna bildiri mahiyetinde ilan ettik. Bulgaristan’dan büyük sayıda gazeteciler de basın toplantımıza katılmıştı. Bulgaristan basınında epey sürece yer aldık.

 • 2010 yılında Bulgaristan’da yine bir ilk olarak başkent SOFYA’DA BULTÜRK’ün katkıları ile “TÜRK DÜNYASI LİDERLER ZİRVESİ” yaptık. Dünyadan 18 Devletten temsilcileri ile 200’ü aşkın “TÜRK DÜNYASI GENÇ LİDERLERİ” nin katılımlarıyla Kurultayımızı yaptık. Yine Bulgar medyası bizleri iyi ve kötü de olsa basında epeyce tartışmalarda bulundu. Özellikle “kankimiz” olan “ATAKA” partisi temsilcileri bizi anmadan konuşma yapamıyorlardı.
 • 2011 yılında Bulgaristan Türklerinin yıllardır özlem duydukları ve Bulgaristan Türklerinin adeta sembol başkenti “KIRCA ALİ’nin aynı zamanda kurucusu olan atamız “KIRCA ALİ’yi” 1434 yılı 3 Mayısta vefatının yıl dönümünde bir vefa örneği olarak ilk defa BULTÜRK tarafından düzenlenen mevlit ve Kur’an ı Kerim’in tilaveti ve Dualarımızla yâd ettik.
 • Yine 2011 yılında BULTÜRK Bulgaristan’da ve Bulgaristan tarihinde bir ilki gerçekleştirerek bir TÜRK’Ü her türlü olumsuzluk ve imkânsızlıklara rağmen fedakâr ve Vefakâr Saygın üyelerimiz ve dostlarımızın destekleriyle Bulgaristan Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdik. İlk defa Bulgaristan tarihinde TÜRK CUMHURBAŞKANI ADAYI Cumhurbaşkanı seçimlerinde yarışa girdi.
 • Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı seçimlerine katılan 21 adayın içinde hiç şans tanımadıkları halde alınan %1.30, 50.000 oy ile Bulgaristan yönetiminde biz de varız diyerek siz değerli hemşerilerimize ve özellikle de Türk gençlerine öz güven ve cesaret verdik. Bizim de Bulgaristan’da en büyük eksikliğimiz buydu.
 •  Bu hizmetleri sağlarken bir taraftan da dünya ile iletişimimizi güçlendirerek TÜRK DÜNYASI’NDA yapılan tüm kurultaylara, konferans, çalıştay ve özel toplantılara katılarak Bulgaristan ve Bulgaristan Türklerinin sesi olduk. AVAZIMIZI oralarda çınlattık.
 • 2013 Yılında, BULTÜRK YÖNETİM KURULU olarak aldığımız karara istinaden (BGSAM) “Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi”mizi kurarak hizmet ve faaliyetlerimizi; doğru, belgeli, adalet ve hukuka dayalı bilimsel olarak yerine getirmemizi sağladık.
 • BGSAM’nin katkılarıyla günümüze kadar her birisi 200 sayfadan aşağı olmamak şartıyla 100 Adet kitap çıkardık. Ayrıca BULTÜRK Derneği olarak da toplamda yine aynı ölçülerde 23 kitabı siz okurlarımızın hizmetine arz ederek BULTÜRK çatısı altında toplamda 123 kitaba ulaşmış olduk.

Ayrıca; Söz konusu yayınlarımız İnternet aracılığıyla tüm dünya da izlenmekte ve okumaktadır.

Kitapların dışında, 21. ASIR TÜRK ASRI olması münasebetiyle,

 • “TÜRKLERİN BİRLEŞTİĞİ TÜRK YOLU” dergimizin de süreli yayın olarak medya grubumuza dâhil etmiş olduk ve Murat ULUTÜRK Başkanlığında devam etmekteyiz.
 • RESMİ OLARAK BULGARİSTAN BAŞBAKANIN DAVETİ ÜZERİNE,

BULGARİSTAN PARLAMENTOSUNU ZİYARET ETTİK. Bulgaristan Parlamentosunu resmi olarak ziyaret eden tek dernek unvanını aldık.

 • BULTÜRK olarak hizmetlerimize ara vermeden ve her davete icabet ederek çağrıldığımız tüm faydalı gördüğümüz toplantılara seçici olarak katıldık. Bu meyanda YALOVA ilimizde her yıl düzenlenen “DÜNYA BASIN VE MEDYA MENSUPLARI” toplantılarına eksiksiz olarak katılarak Bulgaristan ve Bulgaristan Türklerinin sesi olduk.
 • 2016 Yılından bu yana ülkemizde “DÜNYA ETNO SPOR KONFDERASYONU tarafından düzenlenen etkinliklerde sizlerin adına BULTÜRK olarak oba’mızı kurarak Genelde Balkan Türklerini özelde de Bulgaristan Türklerini temsil ettik.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’DE düzenlenen uluslararası DÜNYA TÜRK SİVİL TOPLUMLAR BİRLİĞİNİN toplantı ve kurultaylarlara da bizzat katıldım.
 • Bulgaristan Sofya’da Banyabaşı cami önünde ibadet yaparken insanlarımıza saldıran ırkçılara karşı İstanbul’da Balat’ta bulunan Bulgar kilisesi önde toplanarak onların yalnız olmadıklarını ve dikkat etmeleri gerektiğini ırkçılara cevap verdik.
 • 2019 yılında ülkemizde de bir ilk olarak “TÜRK DÜNYASINDA KADIN” Kurultayını BAYRAMPAŞA ilçemizde düzenledik.
 • Yine TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FEDERASYONU’NU tarafından düzenlenen FİLM FESTİVALİNE BULTÜRK olarak yerimizi aldık.
 • 2021 yılından bu yana son iki yıldır siyasi belirsizlik içinde bulunan Bulgaristan’da yapılan Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gücümüz oranında katılım sağladık. Bu vesileyle Türkiye’de bulunan Bulgaristan vatandaşlarımızın ziyaret edilerek sandıklara gitmeleri gerçekleştirildi.
 • BULTÜRK kurulduğu günden bu güne kadar geçen zaman zarfında gücünden hiç bir şey kaybetmeden hatta gücüne güç ve tecrübe katarak bünyesinde bulunan medya ve BGSAM ile birlikte bundan sonra da hizmet ve faaliyetlerine amansız, fakatsız ilk günkü heyecan ve isteklerimizle birlikte sizlerin de destekleriyle devam edecektir.

“İYİ Kİ VARSINIZ.”

Değerli hemşehrilerimiz;

Ayrıca bizler, BULTÜRK Genel merkezimizi bundan böyle dünyanın ve PAYİTAHT’ın merkezi Fatih ilçemize taşıdık.

Bu konuda bizlere destek veren Türkiye’nin en çalışkan ve güçlü Bakanlarımızın başında yer alan İÇ İŞLERİ BAKANIMIZ

Saygın, Süleyman SOYLU Beyefendiye tüm Bulgaristan Türkleri ve şahsım adına hepinizin huzurunuzda BULTÜRK yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte teşekkür ediyor, sonsuz saygı selam ve hürmetlerimizi arz ediyoruz. 

Sağ olsunlar, var olsunlar. Bulgaristan Türkleri göstermiş olduğunuz yardım ve duyarlılığınızı hiç bir şekilde asla unutmayacaktır.

Bulgaristan Türkleri bizler, vefakârdır, fedakârdır tıpkı Adnan Menderesin Türkiye’ye getirdiği kardeşlerimizin tamamının bir vefa örneği olarak Demokrat Parti ve Adalet parti’ye oylarını ve desteklerini sorgulamadan verdikleri gibi.

Yine, Sayın, Bülent Ecevit döneminde gelen kardeşlerimizin onu desteklemek üzere bulunduğu parti’ye oylarını vermişlerdir,

Saygın Turgut ÖZAL’A 1989 yılında yaşanan BÜYÜK GÖÇ mağdurları ve Saygın

Süleyman DEMİREL Beyefendilerin dönemlerinde gelenlerinde DYP’ye ve son 1989 yılında gelenlerin de Anavatan Partisi, (ANAP)’ı destekleyerek oylarını vererek “AHDE VEFA”nın ve karşılıksız desteklemenin en güzel örneğini göstermişlerdir.

Bizler bize yapılan iyilikleri de kötülükleri de asla unutmayız, kin de tutmayız.

Bunun herkes tarafından böyle bilinmesini arzu ederiz. Saygın Bakanımız, Aziz Milletimiz ve Kadim Devletimizin emrinde bir nefer olarak zatıâlilerinize

Sonsuz saygı ve muhabbetlerimiz ve hürmetlerimiz ile arz ediyoruz.

Rafet ULUTÜRK
BULTÜRK
Genel Başkanı